ІФТТМТ
Інститут фізики твердого тіла, матеріалознавства та технологій
НАН України

Газофазний і плазмохімічний методи отримання конструкційних матеріалів


Розроблено технологічні процеси виготовлення виробів у вигляді тиглів, трубопроводів, посудин високого тиску, нагрівачів, оснастки для високотемпературних вакуумних печей.

різні вироби

Покриття можна наносити на вироби, що мають різноманітну форму, на внутрішню поверхню глухих і наскрізних отворів.

Характеристики:
  • Мікротвердість 350 - 700 кг/мм2.
  • Щільність 19,25 - 19,30 г/см3.
  • Cтійкість прес-штампового інструменту збільшується в 4 - 5 разів.
  • Tермостійкість виробів - до 2500°С.

Зокрема, плазмохімічним методом отримують вироби і покриття з вольфраму, молібдену, нітриду бору на деталях, призначених для роботи в умовах високих температур і тисків.

Області застосування виробів:
  • у високотемпературній техніці з робочою температурою до 2500 ° С в якості тиглів і нагрівачів з вольфраму для вирощування монокристалів квантової радіоелектроніки (рубін, сапфір і ін.);
  • в електроніці як покриття для створення омічних контактів, металізації кремнієвих пластин, термокатодів, захисту електронних блоків від випромінювання, в потужних імпульсних приладах;
  • в ядерній енергетиці у вигляді покриттів на частинках ядерного пального, на капсулах з ізoтопними джерелами, на емітерах для термоемісійних перетворювачів теплової енергії в електричну;
  • в хімічній промисловості у вигляді захисних покриттів від корозії;
  • для захисту прес-штампового інструменту при синтезі лікарських препаратів.

Газофазного методи кристалізації, дозволяють отримувати якісні конденсати і характеризуються високою швидкістю осадження (до 500 ... 600 мкм / ч), дозволяють наносити равнотолщінние покриття на вироби складної форми, реалізуються на простому обладнанні.

Суть методу полягає в термічному розкладанні або водневому відновленні металловмістких сполук (карбонідов, хлоридів, фторидів та ін.) на нагрітій до 400 ... 1100 ° С поверхні з утворенням конденсованої твердої металевої фази.



установка Янтар

установка «Янтар»

Можливе отримання сплавів при одночасному відновленні декількох металовмістких газів або сполук у вигляді карбідів, оксидів, нітридів, боридів, силіцидів при проведенні процесів кристалізації металів з добавками вуглецьвмісного газу, кисню, азоту, хлориду бору або кремнію відповідно.

установка Потік

установка «Потік»

Розроблено новий клас технологічного обладнання. Реакційні камери установок «Бузок», «Янтар», «Потік» забезпечують можливість здійснення реакцій газофазного і плазмохимического відновлення металовмістких газів при формуванні виробів та осадженні корозійностійких, зносостійких і жаростійких покриттів для машинобудування, хімічної промисловості, ракетобудування, електронної техніки, медицини.

Реактори та прес-штамповий інструмент з покриттями успішно пройшли випробування на заводі ендокринних препаратів в м.Харкові.

Тиглі використовуються в процесах вирощування монокристалів квантової електроніки в інституті «Монокристалів", м.Харків та випаровування дорогоцінних металів при виробництві інтегральних схем на підприємстві «Сатурн», м.Київ.

go to ISSPMT