Щодо заяви Генерального прокурора України про розкрадання коштів при будівництві Ядерної підкритичної установки «Джерело нейтронів, засноване на підкритичній збірці, що керується прискорювачем електронів»
Засобами масової інформації розповсюджено інформаціющодо виступу Генерального прокурора України Луценко Ю.В. на брифінгу в Харкові 03.10.2017 р. (з заявою про розкрадання коштів в особливо великих розмірах при спорудженні ядерної установки «Джерело нейтронів» в Національному науковому центрі «Харківський фізико-технічний інститут»):
"Сейчас следствие считает, что около $10 млн были выведены через фиктивные компании", - сказал Ю.Луценко на брифинге в Харькове во вторник.
"Как только закончатся судебные процессы, которые должны юридически установить факт фиктивности определенных компаний, мы сможем предъявить обвинение тем лицам, которые подписывали соответствующие бухгалтерские документы, а также подталкивали бухгалтеров к определенным действиям", - добавил генпрокурор.
Он уточнил, что, по данным следствия, деньги выводились через пять фирм-подрядчиков с признаками фиктивности.
"Сейчас речь идет о фиктивных подрядчиках, далее будем говорить с руководством Харьковского физико-технического института, - рассказал Ю.Луценко».
З цього приводу дирекція ННЦ ХФТІ повідомляє про наступне.
В спорудженні ЯПУ «Джерело нейтронів» приймають участь підрядні організації України, Китаю, Росії, Німеччини, Франції, Великої Британії, Швейцарії.
Вибір підрядних організацій (контрагентів) для виконання робіт, надання послуг, постачання обладнання проводився американською стороною, з урахуванням думки ННЦ ХФТІ, на конкурсній основі за участі неменше трьох учасників на підставі наданих ними документів щодо: досвіду (experience) та об’ємів виконання аналогічних робіт за два попередні роки, наявності кваліфікованого персоналу, коштів на рахунку підрядної організації, відповідної техніки та обладнання, цінової пропозиції.
Головним критерієм відбору була наявність досвіду в розробці і спорудженні високотехнологічних об’єктів. Оцінка цінових пропозицій проводилася на підставі середньоринкових цін на матеріали та обладнання в Україні (Харкові). Остаточний вибір підрядних організацій, підготовка та укладання контрактів, визначення розмірів фінансування проводилися відповідно до ст. ІХ Угоди між Україною і Сполученими Штатами Америки щодо надання допомоги Україні в ліквідації стратегічної ядерної зброї, а також запобігання розповсюдженню зброї масового знищення від 25.10.1993р. американською стороною відповідно до законів і правил Сполучених Штатів Америки.
Фінансування виконання робіт, надання послуг та постачання товарів проводилося американською стороною безпосередньо на банківські рахунки відібраних ними підрядних організацій після підтвердження ННЦ ХФТІ, який є Отримувачем (користувачем) робіт, послуг, обладнання, факту їх отримання, виконання та їх відповідності вимогам Проекту, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.05.2013р. № 370-р, робочої конструкторської документації та інших нормативно-правових актів України, та перевірки представниками американської сторони.
В даний час будівництво ЯПУ «Джерело нейтронів» згідно Проекту закінчено, всі технологічні системи змонтовано, проведено пуско-налагоджувальні роботи всіх систем, окрім двох, де ці роботи ще тривають, шість систем вже прийняті в експлуатацію.
При цьому, звертаємо увагу, що індивідуальні та функціональні випробування всіх систем ЯПУ «Джерело нейтронів», комплексні випробування і фізичний пуск ЯПУ «Джерело нейтронів» проводиться комісією відповідно до програм, які узгоджуються Державною інспекцією ядерного регулювання України, та за безпосередньої участі їх представників в цих випробуваннях.
Факти щодо розкрадання 10 млн. доларів США в ННЦ ХФТІ відсутні. Ніяких претензій щодо якості та строків виконання робіт американська сторона не заявляла.
Ситуація, яка склалася навколо будівництва ЯПУ «Джерело нейтронів» щодо розкрадання коштів, негативно впливає на персонал у відповідальний період запуску ЯПУ «Джерело нейтронів» та не сприяє розвитку довіри в україно-американських відносинах.
Констатуємо, що керівництво ННЦ ХФТІ не має ніякого відношення до можливого розкрадання коштів та впевнено в тому, що Генеральна прокуратура України повно, всебічно та об’єктивно розслідує всі обставини справи.