ННЦ ХФТІ

Інститут фізики твердого тіла, матеріалознавства і технологій

 

 Харківський фізико-технічний інститут / ІФТТМіТ /

ВІДДІЛ ЧИСТИХ МЕТАЛІВ, МЕТАЛОФІЗИКИ ТА ТЕХНОЛОГІЇ НОВИХ МАТЕРІАЛІВ

НАУКОВО-ДОСЛІДНА ЛАБОРАТОРІЯ ФІЗИЧНОГО МАТЕРІАЛОЗНАВСТВА ФУНКЦІОНАЛЬНИХ КЕРАМІЧНИХ МАТЕРІАЛІВ

 

Головна Контакти Обладнання Публікації

ОСНОВНІ РОЗРОБКИ ЛАБОРАТОРІЇ

  • Розроблено принципово нову технологічну схему отримання пружинно-контактних сплавів на основі срібла і матеріалів на їх основі для комутаційної техніки (у тому числі - для систем релейного захисту АЕС України). Результати впроваджені в народне господарство України - понад 90% потреб галузі забезпечені матеріалами стрічкового і дротяного типу, розробленими і виробленими в лабораторії.

 

  • Проведено комплекс фундаментальних досліджень електрофізичних властивостей гранульованих оксидних високотемпературних надпровідників. Виявлені і вивчені ефекти, пов`язані з проникненням магнітного поля в ВТНП, протіканням фазових переходів при проникненні вихорів Джозефсона в "слабкі зв`язки" гранульованих ВТНП (Hc1J), з переходом "слабких зв`язків " в критичний стан (Hc2J), з початком проникнення вихорів Абрикосова в надпровідні гранули (H c1A). Вивчено роль гістерезисних та орієнтаційних ефектів в магнітоопорі гранульованих ВТНП. Розвинуто уявлення про фазовий перехід BG-VG в вихровій структурі ВТНП і про зв`язок цього переходу з струмонесучою здатністю ВТНП.

 

  • Вперше в Україні розпочато роботи по синтезу, вивченню кристалічної структури, електромагнітних властивостей і радіаційної стійкості нового БКШ-надпровідника MgB2. В результаті вивчення впливу опромінення електронами з Е = 10 МеВ встановлено: 1) властивості MgB2 не деградують при високих дозах опромінення, 2) при малих дозах опромінення має місце фазовий перехід "по флюенсу", обумовлений зміною механізму виборчого видалення атомів з кристалічної решітки MgB2.

 

  • Проведено комплекс досліджень з розробки принципових основ нових методів перетворення і накопичення енергії на основі чистих РЗМ і висококоерцитивних постійних магнітів на основі Nd2Fe14B.

 

Інститут фізики твердого тіла, матеріалознавства і технологій

ННЦ ХФТІ НАН України

 Адреса: ННЦ ХФТІ, Академічна 1, Харків 108, Україна